Kuidas tagada hea vaime tervis tööl?

Hea vaimne tervis on süsteemse probleemide ennetamise tulemus. See on oma vaimse vormi treenimise tulemus. Probleem enamus töökohtades on vaimse tervise probleemide süseemse ennetuse puudumine.

Vaimse tervisega haakuvad probleemid on meie tänases ühiskonnas laialt levinud probleem, mis puudututavad mingil viisil 9 inimest kümnest.

Samas tuleb rõhutada, et enamlevinud vaimse tervise probleemid ei ole veel vaimse tervise häired. Sellised probleemid on näiteks stress (peamiselt tööstress), läbipõlemine, sage ärevuse kogemine, rahutus, unetus, hirmud/foobiad ja mõnuainete (sh alkohol) kasutamisest tulenevad probleemid. Need kõik põhjustavad negatiivseid emotsionaalseid läbielamisi ja võivad pikemaajalise kestvuse korral luua nii vaimse kui füüsilise tervise häireid.

Kuula statistikat all olevast videost ja avasta võimalused, mida sa saad siin muuta.
 

 

Enamlevinud vaimse tervise häired on ärevushäired ja depressioon. Hinnangute alusel kogeb enam kui 20% tööealiseid inimesi mingit diagnoositavat psüühikahäiret. Suur osa neist jääb õigeaegse sekkumise ja ravita. Näiteks depressiooni puhul otsib abi vaid kolmandik kannatajatest.

Hea uudis on see, et vaimse tervise häired on ravitavad aga see nõuab aega. Lisaks on haigus alati vaimse tervise häire all kannatajale kurnav.

Vaimse tervise probleemide ennetamine on aga alati parem ja odavam variant nii inimesele endale kui ka tööandjale.

Uuringud ja ka finantsanalüüsid näitavad, et iga investeeritud euro vaimse tervise edendamisse töökohal toob tagasi kuni 10 eurot (lingil on Deloitte raporti info aastast 2022). Kasu väljendub näiteks tööviljakuse kasvus, loomingulisuse paremas voolavuses aga ka haiguspäevade ja personali voolavuse vähenemises.

Töökeskkonna roll vaimse heaolu tagamisel

Töökeskkonnal ja igaühe individuaalsel panusel on suur roll vaimse tervise ja vaimse heaolu tagamisel.

Hea töökeskkond on toetav ja hooliv, seal väärtustatakse viisakat suhtlemist ja empaatiat. Töötajatel peaks olema võimalik oma tööd efektiivselt organiseerida ja piisavalt puhata. Vaimse tervise edendamine on meeskondlik ettevõtmine.
 

Kas sa eelistad enda vaimsesse vormi investeerida? Või valid kannatada?


Edukas ja heatahtlik tööandja ei jää lootma, et töötajad püsivad vaimselt tervelt, vaid soodustab vaimse vormi süsteemset treenimist. Edukas töötaja ei jää lootma vaid tööandja initsiatiivile, vaid palub ka ise tööandjal muuta vaimse vormi treenimine ja vaimsele heaolule panustamine tavaks.

Mida saavad tööandjad teha vaimse tervise edendamiseks töökohal?

  • Väärtustage töötajate vaimset heaolu. Võimaldage tööajast võtta iga nädal vähemalt üks tund oma vaimse vormi treenimisele. Vajadusel pakkuge probleemide korral vaimse tervise esmaabi ja võimalust kasutada psühholoogi või psühhiaatri abi neile, kes seda vajavad. Siin peab aga arvestama, et riiklikus sektoris on pikad järjekorrad ja eravastuvõtud sageli töötajale kulukad, mistõttu abi saamist lükatakse. Seega tööandjal on kasulik siin pakkuda tuge abi saamisel, sest erasikud kipuvad seda lükkama ja seega oma olukorda halvendama.
     
  • Looge võimalused nii vaimse kui füüsiliseks vormi treenimiseks. Meil on nii vaimne pool (emotsionaalne ja mentaalne pool) kui ka füüsiline keha. Mõlemad vavajad treenimist. Regulaarne vaimse ja füüsilise vormi treenimine  aitab vähendada stressi ja parandab vaimset heaolu. Parim tee on selleks teadlikusel baseeruvate intrapersonaalsete oskuste ära õppimine.
     
  • Arendage välja ja hoidke inimesi toetavat ja hoolivat töökeskkonda. See algab juhtidest, kes peaksid olema eeskujuks nii oma vaimse vormi treenimisel, vaimset heaolu tagavas käitumises kui ka suutma olla empaatilised ja ladusad suhtlejad.
     
  • Soodustage töö- ja eraelu integreerimist. See hõlmab pakiliste pereasjade korda ajamist tööpäeviti ja õigust reguleerida ise oma tööaega etteantud ülesannete ja tähtaegade täitmisel. Lisaks on siin vaja tööandjal hoolitseda, et inimesed kasutavad nii lühiajalisi puhkepause kui ka pikemaid puhkusevõimalusi. Töö ja eraelu ladus ühendamine eeldab stressi ohjamise tehnikate valdamist ja enesejuhtimiseks väga häid intrapersonaalseid oskuseid.
     
  • Seirake töökoormust ja vältige ülesandeid püstitades ebarealistlikke ootusi. Tagage, et iga inimene omab õigust vastu võtta ja keelduda tööülesannetest ja oskab juhtida oma tegevusi ajas. Liigne töökoormus ja ebareaalsed tähtajad või vahendite puudumisel ebareaalsed ülesanded on elluviidamatud ning sellest kasvab tööpinge. See tööpinge viib tööstressini ja toksiliste suheteni, mis varem või hiljem põhjustavad (vaimse) tervise probleeme.
     
  • Märgake varakult võimalikke probleemide teket ja kuhjumist. Juhid ja kolleegid peaksid olema tähelepanelikud kui töövoos tekivad tõrked ja süvenema, mis on selle taga ja pakkuma tuge neile, kes seda vajavad. Meeskonnatöö võlu on teineteise toetamine. Tehes midagi uut eksivad kõik, soosige vigade tunnistamist ja neist õppimist. Varuge uute lähenemiste või pilootprojektide korral vigadest õppimiseks aega. Kui „juhe jookseb kokku“ lubage võtta vaimse tervise päev, distants probleemiga on alati loonud selgust. Märkamist soosib intrapersonaalsete oskuste hea valdamine. Märkamine on teadvustamise üks aspekt. Eneseanalüüs ja vigadest õppimise võime on vaimselt vormis inimesele alati jõukohane protsess, probleem kerkib siis kui inimene on end juba kaotanud stressi, ärevuse või läbipõlemise meelevalda.

Kõik tööalased vaimse tervise probleemid on ennetatavad. Lisaks, vaimse tervise häired ei ole häbiväärne probleem. Aeg on kaotada neid ümbritsev stigma. Õigeaegse sekkumise ja professionaalse abiga saab igaüks neist üle. 

Meie eesmärk on aga aidata sul ja sunu meeskonnal vaimse tervise probleeme ennetada ja koostöös saame sul aidata luua töökeskkonna, mis toetavad vaimset heaolu.

Vaimse heaolu aluseks on vaimse vormi treenimine. Eriti tõhus on see siis kui inimene pole veel probleemidesse uppumas.
 

Stress and burnout reduction trainingProactive mental wellness trainingProductivity and mental wellness training
 

 

Mida ma saan teha oma vaimse heaolu jaoks?

Mida saad sa ise teha oma vaimse heaolu parandamiseks tööl?

  • Suhtle alluvate/juhtide ja kolleegidega avatult ja otsige abi, kui seda vajate. Rääkige oma muredest (mitte vaid vaimse tervise vaid ka ldistest töömuredest) usaldusväärse kolleegi, ülemuse või vaimse tervise spetsialistiga.
     
  • Hoolitse jooksvalt enda vaimse vormi eest. Treeni regulaarselt oma vaimset vormi, maga piisavalt, sööge tervislikult ja liiguta regulaarselt oma füüsilist keha, kas tehes trenni või loodusmatku või aiatöid. Elu mitmekülgsus ja elust osavõtt on energiat tõstvad, kapseldumine ja enesesüüdistus aga energiat võtvad tegevused.
     
  • Tee regulaarselt pause nii tööpäeva sees ja leia aega pikemaks lõõgastumiseks ja taastumiseks. Väldi töötamist puhkepäeviti ja lõbu ekraani vahtimisest puhkepausil. Stiimulite puudus aitab vähendada stressi ja parandab keskendumisvõimet.
     
  • Tee teadlike valikuid ja sea endale ning teistele realistlikke eesmärke. Liigne enesekriitika ja perfektsionism võivad olla vaimsele tervisele kahjulikud, üksi pusimine võib luua stressi. Probleem ei ole enamasti kunagi see, mida teised teevad või ütlevad, vaid see kuidas sina enda sees tehtule või kuuldule reageerid. Seda nii võttes endale uusi eesmärke kui ka kuulates teisi. Neutraalsuse tagavad siin head intrapersonaalsed oskused, sest need võimaldavad teadvustatud valikuid.
     
  • Ole oma kolleegide suhtes toetav ja empaatiline. Pea meeles, et hea töökeskkond on igaühe panus. Positsioon määrab siin vähem kui heatahtlikus. On sinu valida kas treenid tunnikese oma vaimset vormi ja jagad vaimset heaolu või peksad kohvinurgas keelt ja külvad mürgiseid suhteid. Kui kollektiivis keegi ei lähe toksilise inimesega kaasa, siis on tal valik kas lahkuda või end muuta. Toksilise kolleegiga kaasa minnes muutud toksiliseks ka sina ja siis on teid juba kaks, kes seda edasi külvavad. Raskusi jagada on hea, kuula ja väärtusta kuulamist, kuid teadvusta, et probleemi jagamisel ja enesemaandamisel on suur vahe teiste inimese halvustamise või ründamisega.

 

Kokkuvõte

Loomulikult on iga inimese enda tahe enda vaimse vormi eest hoolitseda äärmiselt oluline, aga teiste toetus selleks on alati väärtuslik. Eduks on vaja neid kahte kombineerida. Seega kollektiiv kuis vaimse vormi treemine on hea tava ja vaimne heaolu soositud on meeldiv ja arendav töökeskkod.

Hoolivus on meeldiva töökeskkonna loomise alus. Vaid siis kui hoolivus ja vaimse vormi väärtustamine on osa organisatsiooni kultuurist saame kogeda tööheaolu ja töörõõmu. Ilma hoolivuseta, mis väljendub selgelt ka igapäevastes tegudes, mitte ainult sõnades, on raske ellu viia mistahes meetmeid vaimse heaolu tagamiseks.

Pakkume sinu meeskonna eripära ja vajadustega arvestavat vaimse tervise e-koolitusi igale tööandjale või tööatajale. Kirjuta meile ja teeme just sinu meeskonnale tõhusaima pakkumise. Üksikoolituse saad osta kodulehelt. Küsi pakkumist tööpäeviti telefonil 5657 3609.

 

Stress and burnout reduction trainingProactive mental wellness trainingProductivity and mental wellness training